5 nõuannet, kuidas aidata lähedasel alustada teraapias käimist

Näha lähedast kannatamas ärevuse, depressiooni või püsiva kurbuse all on valus. Tihti soovime aidata, kuid ei tea, kuidas seda teemat üldse avada. Või oleme proovinud, kuid saanud tagasilükke osaliseks.

Esiteks, on imeline, et üritate aidata. Et teid veidi aidata, oleme kirja pannud viis nõuannet, kuidas veenda teile lähedast inimest alustama teraapias käimist. Kuid kõige olulisem asi ootab teid selle artikli lõpus.

 

1. Valige sobiv hetk

Privaatses rahulikus kohas, kus teie lähedane tunneb end turvaliselt. Ideaalne võimalus on siis, kui ta usaldab teile, mis teda vaevab. Kui tema sellest ei räägi, proovige rääkida iseendast.

Ärge kunagi rääkige kellegi teise elust. Samuti ärge mainige teraapiat tulises vestluses. Vastasel juhul on oht, et inimene sulgub ega taha teiega sellest üldse rääkida.

2. Valige õiged sõnad

Nagu õige hetk, on olulised ka õiged sõnad. Isegi näiliselt kahjutu lause nagu “Sa peaksid minema teraapiasse” võib tunduda rünnakuna inimesele, kes läbib raskemat perioodi enda elust. Varustage end suure annuse empaatiaga ja proovige teemat leebe hääletooniga tõstatada, näiteks: “Ma näen, et sul on raske aeg. Oled sa mõelnud teraapiale?” Või: “Ma hoolin sinust väga ja mul on kahju, et sul raske on. Ma arvan, et teraapia võiks sulle kasuks tulla.”

Võib juhtuda, et teie lähedane muutub siiski kinniseks. Püüdke end talitseda ja mitte teda rünnata. Fraasid nagu “sa ei ole päris normaalne” ainult kütavad tüli.

lähedase inimese toetus

3. Valmistuge vastuargumentideks

Olete avanud raske teema ja sõber/kaaslane/tuttav pommitab teid põhjustega, miks mitte teraapiasse minna. Hea on olla ka selleks valmis. Siin on neli kõige tavalisemat põhjust, miks inimesed teraapiat keelduvad, ning kuidas saate neile reageerida.

vestlus lähedase inimesega

„Ma ei ole hull, et terapeudi juurde peaksin minema”

  • Tundub, et teda hirmutab, mida teised tema kohta ütlevad. Seega kinnitage talle, et te ei räägi sellest teistele. Tal on võimalus kohtuda terapeudiga ka online-keskkonnas.
  • Mõelge kas tunnete kedagi, kes on käinud või käib teraapias, eelistatavalt keegi, keda teie lähedane teab. Tooge see inimene talle eeskujuks.
  • Võite mainida ka seda, et meie riigis võitleb depressiooniga iga viies inimene. Lõppude lõpuks peame hoolitsema enda vaimse kui ka füüsilise keha eest.

Ma ei taha võõrale oma isiklikke asju usaldada

  • Selgitage, et keegi lähedastest ei saa aidata nagu päris professionaal. Terapeut kuulab iga päev paljude inimeste elulugusid ega mõista kunagi kedagi hukka. Temaga suhe on täiesti konfidentsiaalne.
  • Pakkuge talle abi terapeudi leidmisel. Selleks on kõikidel meie terapeutidel videotervitused, kus nad ennast tutvustavad.

Mul on lihtsalt raske aeg, ma saan hakkama

  • Tooge välja konkreetseid probleeme ja muutusi, mida olete oma sõbras märganud. Eesmärk ei ole süüdistada, vaid näidata huvi. Mõelge, kui kaua see on juba kestnud ja olge selle suhtes tundlik.
  • Küsige, mis takistab tal teraapiat proovimast? Miks ta selle peale ei mõtle? 
  • Küsige, mis aitab teda hetkel ja mida ta plaanib teha, et end paremini tunda

Keegi ei saa mind enam aidata

Kui teie lähedane on täielikult kaotanud motivatsiooni, olge tähelepanelik. Püüdke vestlust jätkata ja saada teada, miks ta end nii tunneb. Kui aga vestlus ei vii kuhugi ja teil on mure, et midagi halba võib juhtuda, ärge oodake ja helistage kriisiliinile numbrile 6 314 300. Nemad saavad teile kiirelt abi pakkuda.

Kui asi pole veel nii hull ja teie lähedane armastab filme või raamatuid, proovige leida üks, mis kirjeldab sarnast (ideaalis reaalset) lugu positiivse lõpuga. Nii näeb sinu sõber, et keegi teine samas olukorras leidis väljapääsu ja nad võivad sellest inspiratsiooni saada.

4. Toetuge lähedastele

Kui te olete ainus, kes räägib vaimsest tervisest ja julgustate teraapiasse minekut, võib teie jutt jääda väheseks. Kui eelnevad katsed ei andnud tulemusi, proovige rääkida tuttava väga lähedase inimesega ja paluge tal ka rääkida. Olge ettevaatlik, ema pole alati õige inimene nõu küsimiseks.

kontakt perekonna ja lähedastega

5. Paku abi terapeudi leidmisel

Võib-olla on teie lähedane juba varem teraapias käinud ja valitud terapeut ei sobinud talle. Või ehk ta kardab sellist stsenaariumi.

Küsige temalt, kas saate aidata terapeudi leidmisel. Õnneks pole see tänapäeval nii keeruline. Hedepy platvormilt saate leida üle 100 terapeudi, kellel on detailne profiil, videotervitused ja soovitused. Samuti saate profiili luues täita lühikese küsimustiku, mille alusel soovitame teile kõige sobivamaid terapeute. Saate broneerida oma esimese online-teraapiaseansi juba järgmiseks päevaks.

 

Eelkõige ärge unustage iseennast

Teie tegutsemine näitab kui palju te oma sõbrast/tuttavast hoolite. Ärge võtke täielikku vastutust kellegi vaimse tervise eest. Toetage teda, kuulake teda ja proovige julgustada teda teraapiasse minema, kuid ärge ohverdage omaenda vaimset tervist. Lihtsalt sellepärast, et te elate kellegagi, kes kogeb ärevust või depressiooni, ei tähenda, et te ei võiks ise rõõmu tunda.

Kui te ei tea mida ise teha, võib teraapia aidata. Kogenud terapeut saab anda teile nõu, millised järgmised sammud võiksid olla, ja aidata teil seada tervislikke piire, et mitte üleliia muretseda. Võib-olla on just teie enda kogemus teraapiast see, mis veenab teie lähedast lõpuks proovima.

Ära ole üksi

Lõpuks tahaksime teile öelda viimase ja ilmselt kõige olulisema asja. On täiesti loomulik, et raskes olukorras kogeme emotsioone, mida pole varem tundnud. Igal raskel ajal on algus ja lõpp. Nii ka teie olukorraga. Seepärast soovitame otsida abi psühholoogilt, psühhiaatrilt või terapeudilt võimalikult varakult. Ärge jääge üksi. Rohkem kui 100 terapeuti on valmis teid aitama, kelle seast saate valida endale sobivaima ja broneerida kohtumise juba järgmiseks päevaks. Ühendage end terapeudiga mugavalt oma kodust.

Kuidas me Sind aidata saame?

Me aitame inimesi erinevate probleemide korral

TERAPEUT

Soovitame kolme tippterapeuti

19 küsimuse põhjal leiame enam kui 100 erineva terapeudi seast need terapeudid, kes vastavad kõige paremini sinu ootustele.

Lähtudes teemadest, millest soovite rääkida
Lähtudes teie teraapiavajaduse kiireloomulisusest
Lähtudes teile sobivast teraapiatüübist