Kuidas vabaneda ebaefektiivsusest psühhoteraapia abil?

Kas teil on ebaefektiivsuse tunne? Tõenäoliselt ei ole te üksi. Tegelikult prokrastineerib suur osa elanikkonnast lõputult. See vältimiskäitumine toob koheselt leevendust, kuid omakorda karmimat karistust stressi või isegi süütunde näol. Meie sisemine laps ja meie sisemine lapsevanem. Kuidas me siis neid kahte häält oma peas vaidlustame ja oma võimalusi korralikult hindame, kui võtame endale üha rohkem vastutust?

Mis on edasilükkamine ?

Prokrastinatsioon on ülesannete ja kohustuste edasilükkamine hilisemale ajale. Teisisõnu, lihtsalt asjade edasi lükkamine. See võib olla teile tuttav, sest see on üsna tavaline. Selgub, et kuni pool elanikkonnast on seda oma elu jooksul kogenud. Ja see ei ole meeldiv. Tegelikult on edasilükkamine sageli seotud süütunde, stressi ja ärevusega.

 

Mis vahe on laiskuse ja edasilükkamise vahel?

Laiskus on seisund, milles inimene on loomulikult hästi. Puudub tahe seda muuta ja seega ka ärevus, et midagi teisiti teha. Prokrastinatsioon seevastu esineb inimestel, kes on üldiselt produktiivsed, kuid sageli paljude ülesannetega ülekoormatud. Prokrastinatsioon on seega tegelikult ebameeldiv seisund, mida kogeda.

 

Millised on edasilükkamise põhjused?

Prokrastinatsioon võib olla seotud töö või õppimisega või isegi igapäevaste majapidamistööde ja -ülesannetega. Prokrastinatsioon suurendab vajadust inimliku distsipliini ja oskuste, näiteks prioriteetide seadmise või ajajuhtimise järele. Just nende oskuste puudumine aitab kaasa prokrastinatsioonile. Isiksuseomaduste osas võime rääkida näiteks vähenenud võimest tulla toime kriitilise pettumuse tasemega. Selline inimene eelistab vältimiskäitumist, kui on lihtsalt liiga palju teha.

Kuidas vähendada või lõpetada edasilükkamist?

Prokrastinatsiooni vastu võitlemise tõestatud viisid hõlmavad keskendumist ajajuhtimisele ja aja prioritiseerimisele. Mida on vaja teha praegu ja mis võib oodata järgmise nädalani? Samuti on kasulik jagada suur projekt väiksemateks osadeks. See vähendab ärevust, et ei tea, millest alustada. Samuti aitab, kui seame alameesmärkidele tähtajad. Ajakava ei pea olema tihe, kuid see viib meid edasi. 

Siiski ei pea sa viivitamisega üksi olema. Võite töötada koos isikliku treeneri või terapeudiga, kes saab teiega koos probleemi lahendada.

edasilükkamist

Kas edasilükkamine on haigus?

Prokrastinatsiooni ei liigitata haiguseks. Selle kergemal kujul saab sellest väikese hea tahtmise abil ise üle saada. Kuid kui see püsib pikka aega, suureneb koos sellega ka teie stressitase. See võib põhjustada ärevust või muid somaatilisi probleeme. Samal ajal võib see kaasa tuua tagajärgi tööl või õpingutes. 

Kui teie elu on juba sattunud edasilükkamise ja tagajärgede kartuse nõiaringi, ei ole te üksi. Kui kardate ka kellelegi lähedasele usaldada, võib psühhoterapeut olla selles olukorras parimaks partneriks. Sellisel juhul piisab lühiajalisest teraapiast või ühekordsest seansist, et aidata teid akuutsest faasist üle.

 

Kuidas saab psühhoteraapia aidata edasilükkamisest üle saada?

Psühhoterapeut võib aidata teil jõuda oma “sisemise lapseni”, kes tahab vältida kohustusi. Psühhoteraapia käigus saate teada, mida teil on vaja teha, et vältida ülesannete edasi lükkamist, ja kui te seda teete, siis saate teada, miks. Kui eelistate struktuuri uurimisele ja põhjuste leidmisele, pakub psühhoteraapia ka vahendeid tõhusaks ajajuhtimiseks. Samuti aitab see teil aktiveerida oskusi, mida kasutate kõigi teiste elus ees seisvate kohustustega toimetulekuks. 

Viimane märkus: edasilükkamisest vabanemine ei tähenda, et vabanete täielikult edasilükkamisest ja olete veelgi produktiivsem kui varem. Vastupidi, see tähendab tasakaalu loomist, mis on meie elus tõenäoliselt kadunud.

 

Kliendi lugu ja kuidas teraapia teda aitas:

“Minu ema korraldas mulle esimese psühhoteraapia seansi. Ta ütles, et ta ei suuda taluda, kui ma lihtsalt istun kodus ja ei lähe kuhugi või hilinen kogu aeg kooli ja tööle. Tegin alati kõike viimasel minutil. Ma tegin asju ära, kuigi mulle ei meeldinud need koolis. Ma olin isegi tööl väga õnnelik. Aga ma tundsin üha enam, et mu elu libiseb mulle läbi sõrmede. Ma kadestasin oma sõpru nende hobide, reiside ja uute tüdrukute pärast. Ma jõudsin psühhoterapeudi juurde, ilma et mul oleks midagi kaotada, ma pidin lihtsalt diivanil kokku kerida ja kaasa lüüa. Juba siis, pärast esimest seanssi, tundsin kirjeldamatut kergendust. Võimaldada usaldada teist inimest, olla mõistetud ja mitte mõistetud – see on juba iseenesest teraapia. Arutasime oma terapeudiga, kuidas ma oma aega organiseerin ja kuidas ma märkan, kui miski võtab mu energiat ja miski annab energiat. Minu üllatuseks aitas mind kõige rohkem see, et ma õppisin oma vaba aega planeerima. Justkui võluväel lahkus minust tung kõike edasi lükata. Pigem hakkasin ootama seda, mis mind ootab.”

Kuidas me Sind aidata saame?

Me aitame inimesi erinevate probleemide korral