Kuidas saab psühhoteraapia aidata mul läbipõlemisega toime tulla?

Läbipõlemine, nagu teisedki haigused, ei tule kutsumata. See tõmbab ligi inimesi, kes on otsustanud kulutada kogu oma energia teiste hüvanguks, idealiste, kellel on suured ootused ja sama suured ootused. Isegi neid, kes tahavad lihtsalt head tööd teha, kuid ei ole veel õppinud abi paluma.

Varem esines läbipõlemissündroom tavaliselt suurte ettevõtete küpsete juhtide puhul. Kuid kuna tööalased nõudmised suurenevad, mõjutab see ka nooremaid inimesi, näiteks üliõpilasi. Kaarli ülikooli 1. arstiteaduskonna psühhiaatriaosakonna statistika kohaselt kannatab umbes 20% Tšehhi elanikkonnast läbipõlemissündroomi kõige raskemate sümptomite all.

Läbipõlemine on sünonüümne tasakaalu kadumisega, mis on meie elust põgenenud selle nimel, et meil oleks midagi muud teha. Kui see kehtib teie kohta, siis pange oma kohustused hetkeks kõrvale ja pange ennast esikohale.

Mis on läbipõlemine?

Läbipõlemine, mida nimetatakse ka läbipõlemise sündroomiks, on seisund, mis avaldub salakavalalt ja aeglaselt, nagu krooniline stress. Kuid millised on selle sümptomid? Üks sümptom on ebameeldiv kurnatuse tunne, mis muutub järk-järgult füüsiliseks. 

 

Burnout-sündroom avaldub tavaliselt mitmes etapis. Alates tundest, et peame tegema kõik endast oleneva, et töö õigeaegselt ja hästi ära teha, kuni ärevusseisunditeni, kui mõistame, et meie ootused ei ole realistlikud ja et meie tööd ei pruugi isegi korralikult hinnata, kuni ärritusseisunditeni, kuni pettumustundeni ja tunneteni, et meie töö ei ole enam mõttekas.

Läbipõlemise sündroomi sümptomid

Esimesed läbipõlemise sümptomid võivad olla kerge väsimus, aeg-ajalt esinevad magamisraskused ja aeg-ajalt teadmine, et te tõesti ei taha homme tööle minna. Kui te aktsepteerite ennast, võite juba muuta oma elu, mis on suurepärane. Läbipõlemise järgmine etapp hõlmab kurnatust, meeleolu kõikumist, töövõime ja keskendumisvõime langust, depressiooni ja ärevust ning teine etapp hõlmab suhteprobleeme ja enesehinnangu kaotust.

Kuidas ma tean, kas mul on läbipõlemine?

Esimesed sümptomid ei pruugi olla märgatavad, kuid need süvenevad järk-järgult. Need võivad olla nii vaimsed kui ka füüsilised.

Psüühilise kurnatuse sümptomid on järgmised:

 • Kerge frustratsioon, kui töö on ülekoormatud
 • Madal meeleolu
 • vaimne kurnatus
 • entusiasmi kadumine tööl ja isiklikus elus.
 • Huvipuudus või negatiivne suhtumine töösse.
 • Tunnustuse puudumine
 • Depressioon
 • Ärevus

 

Läbipõlemise sündroomi füüsilised sümptomid võivad olla järgmised:

 • Unehäired
 • Väsimus 
 • söögiisu kadumine
 • seedehäired / kõhuhäired 
 • mälu- ja keskendumisprobleemid
 • Vähenenud töövõime
läbipõlemine

Millised on läbipõlemise sündroomi staadiumid?

Burnout koosneb tavaliselt neljast etapist:

 1. staadium: kerge pettumus – me ei saa täielikult aru, et midagi on valesti, kuid oleme veidi pettunud, kui oleme üleväsinud.
 2. etapp: probleemi teadvustamata äratundmine – mõtted ja tunded muutuvad üha ebameeldivamaks ning frustratsioon võib väljenduda ka halva tuju ülekandmises teistele. Teadvustamata seisame sümptomitele vastu.
 3. etapp: teadlik vaigistamine – hakkavad ilmnema läbipõlemise sümptomid, nagu kurnatus, stress ja ärevus. Me püüame neid ebameeldivaid seisundeid teadlikult alla suruda, kuid see ei lahenda probleemi.
 4. etapp: trauma – läbipõlemine muutub krooniliseks ja võib viia paanikahoogude ning füüsilise ja vaimse kurnatuseni.

Ideaalis tuleks läbipõlemist käsitleda juba esimeses etapis, et vältida probleemi edasist arengut. Üldiselt, mida varem, seda parem!

 

Kas ma võin ka läbipõlemist saada? Kes on kõige enam läbipõlemise ohus?

Läbipõlemissündroom on kõige sagedamini seotud: 

 • abistavad elukutsed, näiteks arstid ja tervishoiutöötajad,
 • suure stressi ja vastutusega ametid (juhid),
 • inimesed, kes töötavad inimestega (nt õpetajad), on samuti ohustatud.

Tegelikult hakkab selguma, et läbipõlemise mõju ulatub palju kaugemale.

Läbipõlemine võib kergesti tabada näiteks lapsehoolduspuhkusel olevaid naisi või neid, kes lihtsalt esitavad endale liiga palju nõudmisi. Just täitmata ootused põhjustavad pettumust, motivatsiooni kadumist ja pikemas perspektiivis selle sündroomi tekkimist. Halvemal juhul võib lõppeda täielik füüsiline ja vaimne kurnatus.

 

Mida ma peaksin tegema, kui ma võitlen läbipõlemisega?

Kuidas ma saan läbipõlemisest välja?  

Kui te juba võitlete läbipõlemise tagajärgedega, ärge olge üksi. Psühholoogiline nõustamine ja psühhoteraapia on nüüd kõigile kättesaadavad. Need võivad aidata teil katkestada enesevigastuse ja sellest tuleneva kurnatuse nõiaringi.

 

Läbipõlemise sündroomi ravi

Burnout-sündroomi on kõige parem ravida kohe pärast esimeste sümptomite ilmnemist. On tõsi, et esialgu ei pruugi me näha neid kui võimalikku suurte probleemide allikat, kuid mida varem seisund avastatakse, seda kiiremini saame sellest vabaneda. Kui läbipõlemissündroom jõuab sellisesse staadiumisse, kus see mõjutab meie elu oluliselt, on soovitav pöörduda professionaalse abi poole.

 

Kuidas saab psühhoteraapia aidata minu läbipõlemist?

Psühhoteraapia on teie seisund. Vastupidi, meie kalduvus anda teistele ruumi aitab sageli kaasa läbipõlemisele. Seetõttu on abistavate elukutsete esindajad selles mõttes nii haavatavad. Te annate end äärmuseni ja loodate, et keegi hindab seda. Või annad end üle tundele, et ainult mina suudan teha parimaid otsuseid, teha parimaid asju, teha tööd. 

Psühhoteraapia kui läbipõlemise ravi võib tuvastada meie alateadlikud mõttemustrid, et me saaksime seejärel ise hinnata, kas on asjakohane neid säilitada või luua uusi.

 

Ennetamine – kuidas vältida läbipõlemist?

Tõhus viis läbipõlemise vältimiseks on keskenduda oma suhetele töö või õpingutega ning oma elule ja suhetele üldiselt. Hea on olla teadlik oma ootustest ja seada realistlikud ootused. See vähendab ka ohtu, et panustate oma töösse liiga palju energiat ja töötate üle oma võimete. Samuti tasub keskenduda oma hobidele ja huvidele ning sotsiaalsele elule. See lisab elule veel ühe mõõtme ja väldib kurnatust, mis sageli tekib, kui keskendutakse liiga kaua ühele asjale. 

 

Juba selles ennetusfaasis on soovitatav konsulteerida psühhoterapeudi või coachiga. Tegemist ei ole traditsioonilise teraapiaga, vaid nn enesearendusega. Konsulteerige ekspertidega, kuidas elada täisväärtuslikku elu ja vältida läbipõlemist.

 

Kliendi lugu ja kuidas teraapia teda aitas:

“Olin ärritunud ja kurnatud, ma ei tahtnud töötada. Minu pere märkas seda ja sekkus. Otsisin koos nendega psühhoteraapilist abi. Sain aru, et kannatan läbipõlemise all. Tänu terapeudile mõistsin, mis mind oma praeguses töökohas kõige rohkem kurnab, ja leidsin julguse paluda oma juhilt vahetust.

Vahetasin oma töökoha akuutosakonnast statsionaarsesse osakonda, kus on rahulikum ja ma tunnen end endiselt kasulikuna. Kurnatuse ja ärrituvuse tunne on kadunud. Mul on uus kirg oma töö ja hobid vabal ajal. Kui ma oleksin teadnud, kui vähe on vaja minu elu parandamiseks, oleksin seda juba ammu teinud.”

Kuidas me Sind aidata saame?

Me aitame inimesi erinevate probleemide korral

Läbipõlemise sündroom on kroonilise stressi tulemus, mis väljendub kurnatuse tundena. See laieneb täielikuks füüsiliseks ja vaimseks kurnatuseks.