Kuidas aktsepteerida leina oma elus ja mõista selle tähendust?

Selleks, et kogeda rõõmu, peame leppima kurbusega. See on selle maailma põhimõte, kuhu meie kehad on sündinud ja kuhu meie tunded ja kogemused kuuluvad. Kui on piisavalt kurbust, rikastab see meie vaimset elu ja annab teadmisi, ilma milleta meie isiksus ja selle areng muidu stagneeruks. Kuidas aga tulla toime kurbusega, mis muutub kannatuseks ja millel ei näi olevat algust ega lõppu?

Mis täpselt on lein?

Suru on meie emotsionaalse elu keskmes. Mõnikord võib see tulla ilma nähtava põhjuseta ja mõnikord on see tormiline reaktsioon teatud olukordadele. See mõjutab nii keha (leinast tingitud stress põhjustab muutusi ajus) kui ka hinge (leina kogetakse kui ebameeldivat kannatuse seisundit).

 

Millised on kõige tavalisemad olukorrad, kus inimesed kogevad leina?

Lein on reaktsioon kaotusele – lähedase inimese kaotamine, lein pärast partneri lahkuminekut – need on reaalsed kaotused. Kuid meie mõistuse tasandil, millel on kujutlusvõime, on võimalik kurvastada ka kujuteldavaid (näilisi) kaotusi – võimaluste kaotust, vabaduse kaotust, turvalisuse kaotust (rahalise või emotsionaalse turvalisuse kaotust – näiteks vanemate pärast kurvastades). Need kaotused on tihedalt seotud meie aja keskkonnaga ja on meie kõigi jaoks väljakutse.

 

Mis on leina tähendus?

Me kurvastame, kui meie mõistus otsustab, et enam ei ole midagi, mille eest võidelda, ja et meil ei ole enam võimalust mõjutada või muuta olukorda, milles me oleme. Suru eesmärk on aeglustada keha pärast eelnevat stressi. See loob ruumi, kus me saame toimunut töödelda, samal ajal haavu ravida ja oma elu aeglaselt taas õigele teele saada.

 

Kuidas me saame kurbusest üle, kui me juba kogeme seda?

Suru võtab aega. Kuid meie sisemine hääl ütleb meile sageli, et me peaksime võimalikult kiiresti vabanema leinast või muust ebameeldivast olukorrast. Esimene soovitus on olla iseendaga kannatlik. Psühhoterapeutiline protsess võib aga aidata leina maha võtta, nii et professionaaliga suheldes saame seda tervislikul viisil “läbi töötada” ja varustada end tulevikus sisemiste ressurssidega, mis aitavad meil sarnaste hetkedega kergemini toime tulla.

lein

Mis siis, kui kurbus kestab liiga kaua?

Selgub, et leina oluline tunnusjoon on see, et pärast teatud aja möödumist see hääbub, see lakkab. Kui kannate oma elus vana leina või kui teie sisemine lein jätkub, siis läheb see tõenäoliselt teie elukvaliteedi ja isegi tervise arvelt (pikaajaline lein võib põhjustada kehas suurenenud põletikku). Rääkimine professionaaliga, olgu selleks siis veebiteraapia või silmast-silma kohtumine, võib olla hea lähtepunkt, et uurida teemasid, mida teie mõistus võib vältida, kui need on liiga ähvardavad.

 

Kuidas saab psühhoteraapia aidata mul pääseda leina lõksust?

Kurbust ei ole vaja ravida, see ei ole haigus, vaid tõestus, et kõik on “paigas”. Kõige raskem on aga õppida sellega koos töötama – mõista seda, anda talle piisavalt ruumi meie elus ja lasta tal olla meie partner, mitte vaenlane. Veebiteraapia aitab teid selles protsessis. See aitab teil siis tuua oma ellu kannatuste asemel kasvu võimaluse ja teadlikult kogeda mitte ainult leina, vaid ka kõiki teisi emotsioone.

 

Kliendi tõeline lugu ja kuidas teraapia teda aitas:

“Kevadel ja sügisel ei taha ma midagi teha, tunnen end ärritatuna ja jõuetuna. Mida rohkem ma püüan end sundida, seda halvemini tunnen end. Ma ei otsinud kunagi professionaalset abi, sest mul ei olnud depressiooni, ma teadsin seda. Aga siis ütles mulle üks sõber, et ma ei peaks ka oma leinaga üksi olema, ja soovitas mulle psühhoterapeuti. See tunne, et keegi ei alaväärista seda, mida sa läbi elad, ja ei püüa sulle garanteeritud nõuandeid müüa, oli hindamatu. Lihtsalt iseennast kuulates mõistad, et sa oled parim inimene, kes ennast aitab. Ja ma mõistsin, et nagu loodus, pean ka mina mõnikord aeglasemalt tegutsema, kulutama rohkem aega sellele, mis mind õnnelikuks teeb, ja eelkõige rääkima oma vajadustest nendega, kes on mulle kõige lähedasemad. Nüüd ei karda ma enam oma leina, vaid olen selle aktsepteerinud kui osa oma elust, kui sisemise nõustaja, kes koputab mind õlale, kui ma ennast unustan.”

 

 

Kuidas me Sind aidata saame?

Me aitame inimesi erinevate probleemide korral