Kuidas mõjutab viha meie elu ja miks peaksime õppima sellega toime tulema?

Viha, raev või agressiivsus. Me teame neid kõiki. Me ei saa midagi selle vastu, sest need on osa meie loomusest ja normaalsest psühholoogilisest arengust. Veelgi paradoksaalsem on see, et tänapäeva ühiskond ei tunnista neid. Hirm, et meid hinnatakse, võib viia meid nende allasurumiseni, mis on vaid samm haiguse või raevukahtluse suunas. Kuid kuidas saame me viha taltsutada ja seda õigesti suunata?

Mis on viha?

Viha ja raev on emotsioonid, mis erinevad vastavalt intensiivsusele, millega me neid kogeme. Agressiooni võib seega täpsemalt kirjeldada kui instinkti, sisemist energiat, mis on kaasasündinud ja mida mõjutab tugevalt keskkond, millesse me sünnime.

 

Kuidas me saame vihaga toime tulla?

Selleks, et õppida vihaga toime tulema, peame kõigepealt välja selgitama, mis seda põhjustab. Õppige endalt küsima. Kui teie sisemine hääl on vastu ja te ei taha vastata, otsige abi spetsialistilt, treenerilt või psühhoterapeudilt. Lihtsad, kuid võimsad küsimused peletavad sisemise hääle kindlasti eemale. Oma viha põhjuste väljaselgitamine aitab teil lõpuks seda kanaliseerida.

Kuidas saate oma viha välja elada?

Kui te juba teate, mis põhjustab viha ja mis seda teie sees vallandab, siis olete võib-olla juba vähendanud vihaga seotud sisemist pinget. Kuidas aga seda väljendada, ilma et te seda pudelisse pitsitaksite ja endale või teistele haiget teeksite? Viha, nagu iga teine emotsioon, on mööduv. Seepärast võib aidata teadmine, et see ei kesta igavesti ja kaob varsti jälle.

viha

Mida vältida, kui tunneme, et viha tuleb?

Kui te oma viha alla surute, on oht, et varem või hiljem läheb see kontrolli alt välja ja plahvatab. Ja kui teil õnnestub oma viha piisavalt kaua vaka all hoida, kahjustab see tõenäoliselt ka teie tervist. Soovitav on lasta viha välja, kuid sellisel kujul, mis toob leevendust ja ei kahjusta kedagi teist, sealhulgas ennast. Emotsioonitreenerid või psühhoterapeudid võivad aidata teil luua oma rituaale, et piirata ja juhtida oma viha.

 

Mis seisneb kiusu taga? Mida teha laste vihaga?

Tantrumid on tõenäoliselt tingitud üleskerkinud frustratsioonist või stressist. Kalduvus tantrumile võib olla geneetiline ja tuleneda keskkonnast, milles me elame või milles me lapsena elasime. Kui olete juba kontrollimatu viha nõiaringis, aeglustage ja minge tagasi minevikku, kus te hakkasite oma jõudu kaotama. Rääkige kellegagi, kes aitab teil leida oma orientatsiooni, näiteks lähedase inimese või veebiteraapiaga. 

Laste viha taset mõjutavad nii nende pärilikkus kui ka keskkond (perekond). Kui vihahood on sagedased, soovitatakse tavaliselt pereteraapiat, et töötada terviklikult, eelistatavalt kõigi pereliikmetega.

 

Kuidas saab psühhoteraapia aidata mul oma agressiivsusega toime tulla?

Kui tunnete, et teie agressiivsus tekitab teile probleeme ja et olete liiga sageli viha ja raevu käes, on psühhoteraapia üks võimalus muutusteks. See aitab teil kõigepealt välja selgitada, millel teie viha põhineb ja millist rolli see teie elus mängib (haridus). See aitab teil välja selgitada, miks see käitumine on sagedasem kui teised (mõistmine). Ja see aitab teil leida teisi viise, kuidas stressirohketes olukordades toime tulla. See võib hõlmata enesehinnangu, suhtlemisoskuste või enesekindluse tugevdamist.

 

Kliendi lugu ja kuidas teraapia teda aitas:

“Millal ma esimest korda mõistsin, et pean hakkama midagi oma viha vastu tegema? Sel õhtul, kui mu sõbranna pakkis oma kohvri ja lahkus. Kui aus olla, siis ma ei süüdista teda. Mind ei ole kunagi lükatud // ma ei ole kunagi olnud tõukur, kuid viimastel päevadel ei olnud mul vaja tarka ettekäänet, et tema peale vihastuda. Terapeut oli minu täielik vastand, lahke ja mõistev. Tänu temale nägin ma oma viha tegelikke põhjusi. Minu probleem on see, et kui ma millegi pärast vihastun või olen lihtsalt liiga vihane, siis lasen selle oma lähedaste peal välja. Ma ei tee seda meelega, see on lihtsalt nii. Aga nüüd on asjad muutumas. Nii et ma tahaksin julgustada teisi, kes läbivad midagi sarnast – tuleb lihtsalt õppida, kuidas vihaga õigesti toime tulla. Kui mina saan seda teha, siis saate ka teie.”

Kuidas me Sind aidata saame?

Me aitame inimesi erinevate probleemide korral